מתכונים

חזרה לכל הכתבות

אתם שאלתם, גיא שלמון, מומחה לתזונה וכושר- ענה!

התשובות לכל השאלות שתמיד חיפשתם להן תשובה, לגזור ולשמור

התשובות לכל השאלות שתמיד חיפשתם להן תשובה, לגזור ולשמור

כמה פעמים בשבוע מומלץ ללכת לחדר כושר? לעשות פעילות גופנית?

תשובת גיא שלמון: בעבור המלצות של פעילות גופנית לקהל הרחב, ארגון הבריאות העולמי (WHO) ממליץ לבצע לפחות 150 דקות בשבוע של פעילות גופנית תנועתית. פעילות של סבולת לב ריאה אירובית, כגון: הליכה, ריצה, רכיבת אופניים וכדומה. לפעילות זו מומלץ לשלב 2-3 אימוני חיזוק שרירים כנגד התנגדות. כאשר המטרה היא לצמצם אחוזי שומן, יש לשאוף ל- 300 דקות פעילות תנועתית בשבוע ולהוסיף לכך את אימוני ההתנגדות.

איך מורידים בטן?

תשובת גיא שלמון: צמצום אחוזי שומן באזור הבטן חייב להיות מבוסס בראש ובראשונה על תפריט דיאטה מתאים. לשם כך, יש לפנות לדיאטנית קלינית להתאמת תפריט בהתאם לנתונים האישיים של האדם ולצרכים שלו. בנוסף לתזונה, מומלץ לבצע פעילות גופנית יום יומית, כאשר המטרה היא להגביר את ההוצאה הקלורית ואת ניצול חומצות השומן. לאדם שאינו בכושר, מומלץ להתחיל ב-3 אימונים בשבוע ולאט לאט להתקדם בתוכנית האימון ולהוסיף עוד ימים בשבוע.

מה כדאי לאכול כדי להיות שבעים לאורך היום מצד אחד אבל בלי לעלות במשקל מצד שני?

תשובת גיא שלמון: אחד המרכיבים התזונתיים שתורמים בעיקר לשובע הוא סיב תזונתי. סיבים תזונתיים אינם מתפרקים ע"י אנזימי העיכול שלנו, הם סופחים מים, מגדילים את נפחם ותורמים להגברת תחושת השובע. סיבים תזונתיים נמצאים בירקות עם קליפתם, בדגנים מלאים ובמזונות מועשרים בסיבים תזונתיים. במקרה זה, ניתן להמליץ על אכילת שיבולת שועל - דגן מומלץ העשיר בסיבים תזונתיים. שילוב של שיבולת שועל בתפריט היומי הוא דרך יעילה להגברת תחושת השובע.

אני מתאמנת כבר חצי שנה ולא יורדת במשקל. מה יכולה להיות הסיבה?

תשובת גיא שלמון: ראשית, יש לבדוק את אחוז השומן בגופך, ולא רק את משקלך. ייתכן ובמשקל לא ירדת אבל באחוז השומן כן. אני מציע לבדוק את התפריט אותו את אוכלת. ייתכן ואת צורכת את אותה כמות קלוריות שאת מבזבזת ביום של אימון ועל כן המשקל אינו משתנה. אני ממליץ לך לפנות לדיאטנית קלינית בכדי לבחון את הרגלי האכילה שלך ובכדי להתאים לך תפריט אישי. כמו כן, מומלץ לבדוק עם מאמן כושר האם הפעילות הגופנית שאת מבצעת מספיקה או אולי לא מתאימה? במרבית המקרים, שילוב של פעילות גופנית הכוללת הוצאה אנרגטית גבוהה במשך השבוע, יחד עם תפריט תזונה נכון – יובילו אותך להפחית באחוז השומן.

איך נכון להתחיל להתאמן אם הרבה זמן לא עשיתי ספורט?

תשובת גיא שלמון: יש להקפיד על עיקרון ההדרגתיות בהתקדמות תוכנית האימון. בדרך כלל, פעילות של 2-3 אימונים בשבוע יכולים להתאים לשם התחלה. משבוע לשבוע להוסיף זמן/ מרחק/ ימי אימון, אך באופן הדרגתי. יש לבחור בפעילות ספורטיבית נוחה לך כדי להתמיד בה לאורך תקופת זמן ארוכה. פעילות גופנית היא דרך חיים והיא צריכה להיעשות כדרך קבע. חשוב לאהוב את הספורט שאנו בוחרים לעסוק בו.

 

מה היחס  הכי נכון של חלבונים שומנים ופחמימות בכל ארוחה?

תשובת גיא שלמון: אין יחס הכי נכון. יש כמה גישות שונות וכל גישה עשויה להיות טובה בהתאם למטרה שרוצים להשיג. צריך להגדיר מטרה ואז להתאים את היחס הרצוי.

האם נכון שמומלץ לאכול פחמימות לפני אימון וחלבונים אחרי אימון?

תשובת גיא שלמון: תלוי בסוג האימון, משך הזמן שלו והצרכים האנרגטיים הנדרשים. המלצה זו מתבססת על הרעיון שפחמימות מספקות לנו אנרגיה למהלך האימון ואילו החלבונים מהווים עבורנו חומרי בנייה לשרירים לאחר האימון. יש בהמלצה זו היגיון רב, אך כיום אנחנו מבינים שהדגש על כמות החלבון והפחמימה היומית הנדרשת הוא חשוב יותר מהתזמון או מהשילוב של אכילת השניים יחד. ישנם מקרים שנמליץ על אכילת פחמימות וחלבונים באותה ארוחה - גם בארוחה המקדימה לאימון וגם בארוחה שלאחר האימון, וישנם מקרים שניתן את הדגש על אב מזון ספציפי בהתאם לצורך. הכול תלוי בהגדרת מטרה (אספקת אנרגיה והתאוששות, שיפור ביצוע ספורטיבי, חיטוב שרירים, צמצום אחוזי שומן, אחר)

האם ירידה במשקל נובעת רק ממאזן קלוריות שלילי או שלספורט עצמו יש השפעה?

תשובת גיא שלמון: ההוצאה האנרגטית של פעילות גופנית אמורה להיות חלק מהמאזן הקלורי השלילי, זאת אם וכאשר משלבים איתה תזונה נכונה (תפריט היפו-קלורי). לפעילות גופנית אכן קיימת השפעה, ותרומתה למאזן קלורי יומי שלילי מחייבת גם התאמה של תפריט תזונה מתאים. חשוב לציין שלפעילות גופנית קיימת השפעה חשובה נוספת גם על בריאות הגוף, ולא רק למאזן הקלוריות.

כמה זמן לפני אימון צריך לאכול?

תשובת גיא שלמון: התזמון לאכילה לפני אימון נועד מצד אחד לספק אנרגיה זמינה לאימון, ומצד שני לא להפריע ולהכביד על מערכת העיכול במהלך המאמץ. בעבור קהל רחב מקובל להמליץ על כשעתיים לפני פעילות גופנית, אך במקרים מסוימים הטווח להמלצת תזמון האכילה הוא רחב יותר. החל מאכילת ארוחה גדולה 3-4 שעות לפני הביצוע ועד לעיתים אכילת פחמימה פשוטה כ- 10 דקות לפני הביצוע. את ההמלצה יש להתאים עם דיאטן ספורט בהתאם למטרה הנדרשת, סוג הפעילות ומשך הזמן שלה.

כמה זמן אחרי אימון צריך לאכול?

תשובת גיא שלמון: בעבר רווחה הטענה שחייבים לאכול תוך 45 דקות מתום האימון. לפרק זמן זה קראו "חלון ההזדמנויות" וטענו שאם המתאמן יאכל את המזון שלו בשלב מאוחר יותר אז היכולת שלו לפתח שרירים תיפגע והוא לא יהנה מיתרון מקסימאלי של בניית חלבונים בשריר. כיום אנחנו מבינים שההמלצה המחייבת אינה תקיפה בהרבה מקרים והיא מושפעת מתנאים שונים (כמו כמות החלבון הנאכלת לפני האימון). אם המטרה היא לפתח שרירים, אין חובה לאכול מיד לאחר האימון ובתנאי שמקפידים לספק את כמות אבות המזון הנדרשת במשך היום ודואגים לאכול ארוחה גם בשעות היום שלאחר האימון.

 

אשמח להבין מה היתרונות של קוואקר וכיצד אפשר לשלב במהלך היום חוץ מדייסה?

תשובת גיא שלמון: שיבולת שועל (קוואקר) היא דגן, אבל בשונה מדגנים אחרים יש המתייחסים אליה כאל "דגן- על" שהרכבו התזונתי נחשב לאיכותי יותר מאשר זה הקיים בדגנים האחרים. שיבולת שועל מכילה מגוון רכיבים תזונתיים, בהם: פחמימות מורכבות, ויטמינים מקבוצת B קומפלקס, מינרלים (כגון: מגנזיום, סלניום, אבץ, ברזל וסידן), חומצות שומן בלתי רוויות ותרכובות פנוליות. מלבד רכיבי תזונה אלה, הרכבה התזונתי של שיבולת שועל מצטיין בנוכחות גדולה של סיבים תזונתיים, כשאחד הסיבים הבולטים בקבוצה זו הינו "בטא גלוקן". כמות הסיבים בכלל, ונוכחות בטא גלוקן בפרט, הן קרוב לוודאי הסיבה העיקרית ליתרון התזונתי של שיבולת שועל על פני הדגנים האחרים. שיבולת שועל קלה להכנה בבית. מלבד דייסה, אפשר בקלות לשלב אותה במאכלים שונים, בתבשילים, במאפים ובקינוחים. הוספת שיבולת שועל ליוגורט טבעי יכולה להגביר את הערך התזונתי של היוגורט, להגביר תחושת שובע ולספק מגוון רכיבי תזונה מזינים, מלבד היוגורט עצמו. היא מתאימה לאכילה בארוחת הבוקר, היא מתאימה לאכילה בארוחת הערב ואף יכולה להוות פיתרון משביע כארוחת ביניים בין הארוחות.

איזה סוגי מזונות מומלץ לאכול לפני אימון ומה אחרי אימון?

      תשובת גיא שלמון: האכילה סביב אימון, בהנחה ומדובר בשיפור הביצוע הספורטיבי, צריכה לכלול בעיקר פחמימות וחלבונים. הפחמימה היא מרכיב עיקרי לאספקת אנרגיה והתאוששות, על כן כשעתיים לפני האימון יש לצרוך פחמימות מורכבות ולאחר האימון פחמימות פשוטות כדי לזרז התאוששות.

 

למה ארוחת הבוקר נחשבת לארוחה הבריאה והחשובה ביותר ביממה? מה מומלץ לאכול בעיקר בבוקר?

      תשובת גיא שלמון: אם לדייק, ארוחת הבוקר אינה נחשבת לארוחה הבריאה ביותר ביממה, אלא כל הארוחות במשך היום צריכות להכיל מרכיבים בריאים ועלינו לדאוג שכל ארוחה כזו תיחשב בריאה לא פחות. אחד היתרונות שיש לארוחת בוקר היא העובדה שמהלך כל השעות הקודמות לארוחה זו (6-8 שעות שינה בלילה) אנו לא אוכלים למרות שהגוף ממשיך לשרוף קלוריות ולנצל מאגרי אנרגיה בגוף. ארוחת בוקר מזינה ומאוזנת תספק לגוף רכיבי תזונה חשובים, ומכאן הקשר להגברת ערנות, שמירה על רמות סוכר בדם, ריכוז ואנרגיה להתחלת היום.

 

מתי צריכה להיות הארוחה האחרונה ביום?

      תשובת גיא שלמון: קיימות תיאוריות שונות בנוגע לתזמון הארוחה האחרונה ביום. לחלק מהן אפילו קיימת תמיכה של מחקרים במודלים על עכברים. תיאוריות אלה מתבססות על השעון הביולוגי בגוף, על קצב המטבוליזם ועל פעילות הורמונאלית אשר משתנים בין שעות היום לשעות הלילה, ומכאן כל תיאוריה מנסה לקבוע מהי השעה האחרונה שיש לאכול בה את המזון. הבעיה היא שלא ניתן לייחס שעת סיום אכילה אחת לכל אדם וקשה לקבוע איזו מהתיאוריות היא הנכונה עבור כל אחד מאיתנו. במרבית המקרים המהות היא לא השעה, אלא כמות הקלוריות שאנו צורכים באותה ארוחה והמסגרת הקלוריות היומית שאותה אנו מקיימים. במילים אחרות, פחות משנה באיזו שעה נפסיק לאוכל, יותר חשוב שנשמור על כמות קלוריות מאוזנת ונימנע מצריכה עודפת של מזון מעבר לנדרש.

 

תזונה אובססיבית- אני רואה מתאמנים בחדר כושר שלא זזים מהתפריט ימינה ושמאלה. מתי זה כבר קיצוני מדי? איפה אפשר להרפות?

      תשובת גיא שלמון: זו שאלה שמהותה פילוסופית. מתי זה קיצוני? זה קיצוני ברגע שההתנהלות התזונתית פוגעת בתפקוד היומי של האדם, מעסיקה אותו באובססיה כל היום סביב האוכל, מפריעה לו מנטאלית ליהנות משגרת היום ומגבירה אצלו את הסיכון לסבול מחסרים של רכיבי תזונה חשובים. למעט הסיכון לחסרים תזונתיים (שזה עניין בריאותי פיזי) כל שאר הסיבות שתוארו כאן לרוב תלויות בתחושת המתאמן וברצון שלו לדבוק במטרה. קשה לענות תשובה אחת ברורה לשאלה הזו. כל או כך, גם אם קיימת מטרה חשובה להשגה, חשוב לדעת להרפות מדי פעם ולזכור שעלינו גם "לאכול בשביל הנפש".

 

הבת שלי מאוד רזה ומבקשת תפריט לירידה במשקל- מה עלי לעשות?

      תשובת גיא שלמון: במקרה כזה יש להפנות אותה לאיש מקצוע (דיאטנית קלינית) שתלווה אותה ותתאים לה תפריט אישי. פעמים רבות תפקיד הדיאטנית הוא לא רק לספק תפריטים וקלוריות, אלא גם ללמד, לחנך תזונתית ולהראות למטופלים... שאפשר גם אחרת. גשי לפגישה אחד על אחד עם איש מקצוע.

 

אני צורכת בתפריט היומי שלי ממש מעט פחמימות. מה הסכנות בתפריט כזה?

      תשובת גיא שלמון: רבים יעידו שתזונה דלת פחמימות היא אפשרית ואפילו רצויה. השאלה המהותית היא "כמה זה מעט פחמימה?". לדיאטה דלת פחמימות ניתן למצוא יתרונות רבים. יחד עם זאת, יש להכיר בסיכונים האפשריים לנפילות סוכר, עייפות ותשישות, איבוד מסת שריר ועוד. לכל אדם צרכים אנרגטיים משלו. אני מציע לך להיוועץ עם דיאטנית קלינית בכדי לדעת כמה פחמימות מינימום את צריכה לאכול?

 

אני טבעונית ורציתי לדעת- מה אפשר לאכול אחרי אימון שיש בו מספיק חלבונים ללא מוצרים מן החי?

      תשובת גיא שלמון: מזונות מהצומח שעשירים בחלבון הם קטניות, כגון: חומוס, קינואה, פולי סויה, עדשים. מאחר ואת טבעונית ואינך אוכלת כלל מזונות מהחי, מומלץ שתשלבי גם דגנים מלאים על מנת להשלים ולספק את כל חומצות האמינו הנדרשות לנו לצורך בניית חלבונים בגוף.

 

אני מצליחה להתאמן רק בשעות מאוחרות ומסיימת את האימון בסביבות 23:00... מה מומלץ לאכול אחרי?

      תשובת גיא שלמון: גם כאשר האימון מתקיים בשעה מאוחרת יש לאכול ארוחה לאחר האימון ולא ללכת לישון על קיבה ריקה. מומלץ לאכול פחמימות מורכבות (שיבולת שועל, לחם מקמח מלא, פסטה מחיטה מלאה) עם חלבונים (ביצה קשה, יוגורט עשיר חלבון, חומוס או מוצרי סויה). מאחר ומדובר על אכילה בסמוך לשעות השינה בלילה, מומלץ לאכול ארוחה קלה ולא כבדה. לדוגמה, ארוחה בשרית עלולה להכביד על מערכת העיכול ועל כן לרוב האנשים אינה מתאימה בשעה זו.

פחמימות וחלבונים- מתי כדאי לאכול פחמימות ומתי חלבונים (בבוקר / בערב/ את שניהם גם וגם)

      תשובת גיא שלמון: קיימת גישה של הפרדת מזונות, אך בקרב אנשים בריאים עם מערכת עיכול תקינה, לגישה זו אין בסיס מדעי מוצדק. בדרך כלל, כל ארוחה במשך היום צריכה להכיל שילוב של השניים ובכמות מאוזנת על פי הצרכים והמטרה. יש להדגיש שמלבד אכילת חלבונים ופחמימות, חשוב לספק לגוף גם ויטמינים ומינרלים. מסיבה זו יש לשלב בתפריט פירות (להגביל צריכת פירות עקב תכולה סוכרית), ירקות בצבעים שונים ועלים ירוקים.

 

מה הם חמשת המאכלים שממש לא כדאי לאכול?

      תשובת גיא שלמון: אספק תשובה בנוגע לקבוצת מאכלים ולא למאכל בודד (איני רוצה לציין שמות של מוצרים). יש לצמצם אכילת מזונות המכילים שומן טראנס! יש לצמצם אכילת מזונות המכילים סוכר! יש לצמצם אכילת מאכלים העשירים במלח! יש לצמצם אכילת מזונות שעברו תהליך של טיגון בשמן!

 

איזה סוג כושר הכי מוריד במהירות במשקל?

תשובת גיא שלמון: כל פעילות גופנית הכרוכה בהוצאה אנרגטית גבוהה למשך זמן ארוך היא הפעילות המומלצת. חשוב לשלב בתוכנית האימונים גם אימוני סבולת לב ריאה (ריצה, רכיבת אופניים, אחר) וגם אימוני חיזוק שרירים כנגד התנגדות. אומנם, נעדיף סוגי פעילויות שבהן מעורבים הרבה שרירים בבת אחת והדופק בעת הפעילות גבוה יחסית, אך מניסיון שטח נוכחנו לדעת שדווקא בחירה בסוג הפעילות העדיפה עלייך (גם אם היא פחות עונה על הקריטריונים הנדרשים) היא תהיה הפעילות המועדפת בראייה לטווח ארוך. פעילות גופנית לשמירה על בקרת משקל תקין צריכה להיעשות למשך תקופה ארוכה (אורח חיים) ולא לזמן קצר. אי לכך, בחירה בפעילות האהובה עליך תאפשר לך להגדיל את הסיכוי להתמיד בה למשך תקופה ארוכה יותר.

 

תגלה לנו איך אתה שומר על אורח חיים בריא? יש לך טיפ מנצח בנושא?

תשובת גיא שלמון: אין כאן סודות מקצוע! לכל מחלה יש גורמי סיכון המגבירים את הסיכון להופעת המחלה, וגורמי סיכוי המקטינים את האפשרות לחלות. השאיפה היא לצמצם עד כמה שניתן את החשיפה לגורמי הסיכון ולהגביר את החשיפה לגורמי סיכוי. שמירה על תזונה נכונה הכוללת מזון טבעי/ גולמי/ מלא, עיסוק קבוע בפעילות גופנית לא תחרותית, הימנעות מעישון ולהימנע מסטרס ולחץ – כל אלה יחד (כמובן שיש עוד) יהוו המלצה טובה לשמירה על אורח חיים בריא.

איך לשלב קוואקר בתזונה היומית? האם מומלץ לילדים? בני נוער?
תשובת גיא שלמון: אפשר בקלות לשלב קוואקר (שיבולת שועל) במאכלים שונים, בתבשילים, במאפים, בקינוחים ובדייסות על בסיס מים או חלב. הוספת שיבולת שועל ליוגורט טבעי יכולה להגביר את הערך התזונתי של היוגורט, להגביר תחושת שובע ולספק מגוון רכיבי תזונה מזינים, מלבד היוגורט עצמו. ניתן לצרוך אותה בצורה של דייסה המבוססת על 3 כפות קוואקר בתוספת חלב או על בסיס מים. היא מתאימה לאכילה בארוחת הבוקר, היא מתאימה לאכילה בארוחת הערב ואף יכולה להוות פיתרון משביע כארוחת ביניים בין הארוחות. שילוב של שיבולת שועל בתפריט היומי, יחד עם מגוון מזונות בריאים נוספים, מהווה דרך טובה לשמירה על בריאותו של האדם הבוגר, של ילדים ושל בני נוער.

 

מהו החלבון הכי מומלץ לצריכה לרגישים ללקטוז?

תשובת גיא שלמון: לקטוז הוא דו-סוכר שמקורו בחלב. מכאן, מוצרי חלב שונים, ובהם גם אבקות חלבון המבוססים על חלבון חלב, יכילו לקטוז במינונים משתנים. בהנחה והשאלה היא על אבקת חלבון, אז יש שתי אפשרויות: האחת היא לצרוך אבקת חלבון על בסיס מקור שאינו חלב (חלבון סויה, חלבון ביצה, אחר). השנייה היא לצרוך אבקת חלבון מי גבינה מבודד (Whey Protein Isolate) שבה הלקטוז הורחק מחלבון האבקה בתהליך הייצור. באבקות חלבון אלו, כמות הלקטוז היא זניחה וברוב המקרים אינה מפריעה לדרכי העיכול באדם שרגיש ללקטוז.

כמה פעמים, לאיזה מרחק כדאי לרוץ ואיפה? מבלי להזיק לבריאות הגוף  (30 +).
תשובת גיא שלמון:
תדירות האימונים בשבוע, מרחק הריצה וזמן הריצה הם פרמטרים הנקבעים על פי סרגל המאמצים המתאים לכושרו הגופני של כל אדם בנפרד. אדם לא פעיל שאינו בכושר, רצוי שיתחיל ריצה של 20-30 דקות, לא יותר מ-3 פעמים בשבוע. עם הזמן, משבוע לשבוע, הוא יכול להגביר את משך הזמן, את העצימות ואת התדירות בהתאם לצורך ובהתאם למטרה הנדרשת. על פניו, גם אימוני ריצה יום יומיים למרחקים ארוכים לא בהכרח יזיקו לגוף – זאת בתנאי הם יתאימו לסרגל המאמצים הנדרש של המתאמן, בתנאי שיקפיד על מנוחה הולמת בין אימון לאימון ובתנאי שיקפיד על תזונה נבונה והשלמת חסרים תזונתיים אפשריים.

איזה אוכל בריא לבטן שהיא נפוחה שלא מאוכל, אלא בעיה במעיים? ומה אסור לאכול אם קיימת בעיה כזו?

תשובת גיא שלמון: יש להבין באיזו בעיית מעיים מדובר. נפיחות היא סימפטום להרבה בעיות נפוצות במערכת העיכול, לרבות תסיסה חיידקית במעיים (גזים). לכל בעיה, תסמונת או מחלת מעיים יש פיתרונות ואיסורים משלה. איני יודע כיצד להתייחס לשאלה, אם אין מידע ברור על מה מהות הבעיה ומדוע קיימת נפיחות?

 

איזה כלל בנושא הבריאות אנחנו חייבים לסגל לאורח החיים שלנו?

תשובת גיא שלמון: אחד הכללים החשובים (והשפויים על הדעת) הוא "כל דבר במידה". לא צריך לפתח אובססיה קיצונית ולהימנע מכל גורם שיש בו פוטנציאל מזיק. צריך למצוא את האיזון! למעט מספר גורמי סיכון שנעדיף לא להיחשף אליהם בכלל (כמו: עישון סיגריות, אכילת שומן טראנס ועוד) את רוב הגורמים האחרים אומנם נעדיף גם לצמצם חשיפה אליהם, אך לא לאבד את הדעת. אורח חיים בריא צריך לכלול בתוכו שמירה על בקרת משקל, תזונה נכונה, פעילות גופנית וחשוב גם ליהנות מהדרך. בריאות הנפש לא פחות חשובה והיא חלק מאורח החיים שלנו.

 

 

מצד אחד כתוב על דגני בוקר שזה מחיטה מלאה, מדגנים מלאים, אך מצד שני הרבה תזונאיות אומרות לא להתקרב לזה- אז מה האמת?

      תשובת גיא שלמון: דגני בוקר מקורם בדגנים מהטבע, אך דגנים אלו עוברים עיבוד תעשייתי ובתהליך זה הם מאבדים חלק מהמרכיבים התזונתיים שלהם. לרוב נעדיף את המזון הטבעי, הגולמי שמגיע אלינו ישירות מהטבע. יחד עם זאת, בשנים האחרונות מפעילות חברות המזון מניפולציות תזונתיות חיוביות לשיפור המוצרים שלהן, ובצורה זו הן מפחיתות מהמוצר כמויות של סוכר ומלח, מעשירות את המוצר בוויטמינים ומינרלים, מוציאות צבעי מאכל מלאכותיים מהמוצר המקורי ומבססות את הדגנים על דגן מלא ועשיר בסיבים תזונתיים. בשנות ה- 2016, שדגני בוקר הפכו למוצר מדף בכל העולם כולו, הטיפ שאני יכול להציע הוא שאם כבר רכשתם דגני בוקר, תעדיפו מוצר המבוסס על דגנים מלאים, כזה שעשיר בסיבים תזונתיים, דל מאוד בסוכר ושאינו מכיל צבעי מאכל מלאכותיים.

 

נפץ לנו מיתוס בנושא בריאות

      תשובת גיא שלמון: גם מה שנחשב לדבר הכי בריא, חשיפה עודפת אליו עלולה להזיק לבריאות.יש למצוא את האיזון ולזכור שלכל דבר קיימת גם מידת חשיפה.

 

על איזו דיאטה אתה הכי ממליץ לעשות?

      תשובת גיא שלמון: אין דיאטה אחת טובה. לכל דיאטה מטרה משלה. יתרה מזאת, ניתן למצוא מספר דיאטות שונות שכולן תאפשרנה להגיע לאותה מטרה. דיאטה היא משטר תזונה לשינוי או לשמירה על אורח חיים, ואנו נוטים להשתמש בדיאטות בעבור בניית תפריטים למטרות שונות. יש דיאטה לירידה במשקל, יש דיאטה לעלייה  במשקל, יש דיאטה לאיזון רמות סוכר ודיאטות למטרות נוספות. בכל הקשור לדיאטות רזון, בהן מעוניינים לצמצם אחוזי שומן מהגוף, הדיאטה שהוכיחה את עצמה כדיאטה יעילה למטרה זו היא דיאטה היפו-קלורית (פחות קלוריות מהנדרש לצורך שמירה על משקל קבוע) הכוללת בתוכה הפחתה באחוז הפחמימה ועלייה בכמות החלבון. את הכמות הנדרשת יש לקבוע אישית לכל אדם, בהתאם לצרכים שלו, בהתאם להוצאה האנרגטית היומית שלו ובהתאם לפרמטרים נוספים.

 

 

 

אתר זה עושה שימוש בעוגיות בהתאם למדיניות הפרטיות